BİZ SİZİ ARAYALIM

Gece Araç Kullanırken Dikkat Edin25 Eylül 2016 Pazar

Gece Araç Kullanırken Dikkat Edin
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google plus'da paylaş Yazdır
 

Geceleri araba kullanmak, gece karanlığında görüş alanı azaldığı için gündüze oranla daha fazla dikkat gerektirmektedir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sürücülerin gece karanlığında görmeleri daha da sıkıntılı olduğu için araç kullanırken daha çok zorlanabiliyorlar. Güvenli bir yolculuk ve kaza riskini önlemek için gece araç kullanırken çok daha dikkatli olmak ve bazı konulara önem vermek gerekiyor.

Geceleri araç kullanırken nelere dikkat etmeli, ne önlemler alınmalı?

? Günün yerini geceye bırakmaya başladığı anlarda yani erken alacakaranlık saatlerinde farlarınızı açmanız yoldaki diğer sürücülerin aracınızı fark etmelerini ve aracınızı görmelerini kolaylaştırır.

? Karanlıkta, diğer araçların hızlarını anlamak ve onlarla aranızdaki mesafeyi değerlendirmek daha zor olacağından gece araç kullanırken hızınızı azaltmaya ve takip mesafenizi arttırmaya önem verin. Fren yaptığınızda, ön farlarınızın aydınlattığı alanda durabilecek hızda olmalısınız. Havaların karardığı gece saatlerinde trafikteki trafik levhalarını, yayaları, bisikletleri görebilmek de çok daha zorlaşır bu nedenle temkinli davranmalısınız.

? Yorgunsanız ve uykuluysanız gece direksiyon başına geçmekten uzak durun. Yorgun kişiler gece araba sürmekte zorlanabilir, konsantrasyon kaybı yaşayabilir. Yorgun veya uykusuzsanız mümkünse yolculuğa çıkmayı erteleyin, erteleyemiyorsunuz sürüş esnasında mutlaka kısa molalar verin.

? Kirli aynalar arkanızdaki aracın ışığını daha çok yansıtacaktır. Bu nedenle aynalarınızın temizliğine önem vermeniz gerekir. Ön camınızın iç yüzeyine, iç camlara ve aynalara elinizle dokunmamaya özen gösterin, mikro fiber bez kullanarak temizliğini yapın.

? Gece araç sürecekseniz ön ve arka farlar sinyal lambaları, camlar temiz ve ön farlar doğru açıda, doğru parlaklıkta olmalıdır. Ön farların açılarının yanlış olması diğer şoförleri rahatsız eder ve görüşünü engelleyebilir, sizin de yolu görmeniz açısından problemlere sebep olur. Ayrıca önünüzdeki aracın sürücüsünün görüşünü engellememek açısından uzun farlarınızın açık olmadığından emin olun. Karşı şeritten gelen bir araç uzunlarını yakmışsa, bu durumda parlamayı önlemek için yolun sağ kenarına bakın ve sürüşünüzü buna göre ayarlayın.

Okumaya Devam Edin

 • Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
  Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları
  22 Eylül 2016 Perşembe
 • Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?
  Trafiğe çıkan birçok sürücünün bilerek ya da bilmeyerek yaptığı hatalar sonucu trafik cezası ile karşı karşıya kalması mümkün.
  25 Eylül 2016 Pazar
 • Bilmeniz Gereken 8 Trafik Kuralı
  Ülkemizde meydana gelen kazalara baktığımızda çoğunluğunun sürücülerin yanlış davranışlarından ve trafik kurallarına uymamalarından
  25 Eylül 2016 Pazar
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.
444 8 414
İş günleri 09:00 - 18:30
Çalışma saatleri dışında arama talebinde bulunabilirsiniz.
Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.
Ad - Soyad :
Telefon No :