Trafik Sigortasını Yaptırmayanları Bekleyen Tehlike!

2015’in ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlayan zorunlu trafik sigortası fiyatları, yetkililerin açıkladığı verilere göre sigortasızlık oranının da yükselmesine neden oldu. Haziran 2015’te %81.20 olduğu belirtilen trafik sigortası yaptırma oranı, Ocak 2016’da %79.22’ye düştü. Bu oranlar Türkiye’deki trafiğe kayıtlı 20 milyon aracın, 4 milyonundan fazlasında trafik sigortasının olmadığı anlamına geliyor.

Prim fiyatları nedeniyle aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araç sahiplerini büyük tehlikeler bekliyor. İşte trafik sigortasını yaptırmayan sürücülere verilecek cezalar ve olası diğer tehlikeler.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 92 TL
2016 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 92 TL olarak belirlendi. Araç sahibinin cezasını iki hafta içerisinde peşin olarak ödemesi halinde ise %25 indirim uygulanıyor. Ancak bu cezanın trafik sigortasını yaptırmayan sürücüyü bekleyen “en masum” senaryo olduğunu baştan belirtelim.

Yenilemenin Geciktiği Her Ay için %5 Gecikme Zammı Uygulanıyor
Araç sahipleri için trafik sigortasını yaptırmamanın yol açtığı sorunlar sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Araç sahibi, poliçesini yenilememesi halinde, poliçenin yenilenmediği her ay için %5 gecikme zammını ödemek zorunda kalıyor.

Trafik Sigortası Bulunmayan Araç Trafikten Men Ediliyor
trafik sigortası cezaÜstteki verdiğimiz örnekler, trafik sigortası poliçesini yenilemeyen araç sahibinin, poliçesini yaptıracağı sırada karşılaşabileceği sıkıntılarla ilgiliydi.

Araç sahibinin trafik kontrolleri sırasında zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığının tespit edilmesi halinde ise çok daha sıkıntılı bir süreç başlıyor. İşte trafik sigortası olmadan trafikte bulunan araç sahibini bekleyen tehlikeler:

Trafik sigortası bulunmayan aracın trafikte seyir halindeyken tespit edilmesi durumunda araç, trafik ekipleri tarafından bağlanarak, trafikten men edilmekte ve çekici yardımıyla belirlenen otoparka götürülmektedir. Araç sahibinin, aracına yeniden kavuşabilmesi için trafik sigortası poliçesini yaptırmasının yanında, çekici masrafını ve aracın otoparkta kaldığı gün sayısı kadarki otopark masrafını da karşılaması gerekmektedir.

Ve En Önemli Tehlike; Kaza Olasılığı
Zorunlu trafik sigortası araç sahibine, karşı taraf ve üçüncü taraflara verebileceği hasarlar karşısında güvence sağlamaktadır. Yani olası bir kaza halinde karşı tarafa verebileceğiniz maddi ve manevi zararlar aracınızın zorunlu trafik sigortası vasıtasıyla karşılanacaktır. Ancak, trafik sigortası poliçesi bulunmayan bir aracın karıştığı ve araç sahibinin hatalı olduğu bir kazada meydana gelen tüm hasar, bizzat sürücünün sorumluluğunda bulunacaktır. Hatalı sürücü, karşı tarafın aracına verdiği maddi hasarlarla beraber, araçta bulunan kişi veya kişilerin yaralanması sonrasındaki hastane masrafları ve sakatlanma veya ölüm gibi durumlarda ise manevi tazminat ödemelerinden sorumlu tutulacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Kavacık Online Kasko Bedeli Hesaplama
  Kavacık´ta Online Kasko Bedeli Hesaplamak artık çok kolay. Hemen incelediğiniz Acentesi.NET´in kurumsal sitesi üzerindeki whatsapp numaralarına yazın ve sadece 5 dakikada 10´dan fazla şirketten poliçe teklifleri size ulaşsın.
 • İçerenköy Zorunlu Deprem Sigortası Primini Hesapla
  İçerenköy Zorunlu Deprem Sigortası Primini Hesaplama ve sigortalama işlemleri için hemen Acentesi.NET üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 • Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi Yeni Sahra
  Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi Yeni Sahra ve bölgesinde ihtiyaç duyulan tüm araç sahipleri için en iyi fiyat çalışmaları Acentesi.NET ile sizlere sunulabilmektedir.
Bize Ulaşın
 • Fevzi Çakmak Mah. Mustafa Kemal Cad. No:1 Kat:1-2 Kaynarca - Pendik / İSTANBUL
 • T 444 8 414
 • W 0542 240 81 81
 • E info@acentesi.net